Autor zdjęcia/źródło:
Ochrona przeciwsłoneczna dziecka@pixabay.com
Małe dzieci należy chronić przed słońcem - radzimy jak zrobić to prawidłowo. Niewiedza w tym temacie może skończyć się bardzo źle.
Promienie słoneczne docierające na Ziemię powodują starzenie skóry oraz zmiany nowotworowe. Także mogą powodować poparzenia, kataraktę i uszkodzenie systemu odpornościowego. Dlatego warto wiedzieć, jak dobrze chronić dzieco przed słońcem.
Jednak promienie słoneczne w niewielkich dawkach są korzystne dla dziecka, ponieważ sprzyjają wytwarzaniu się witaminy D wzmacniającej kości. Potrzebna dla organizmu dawka witaminy, aby powstać potrzebuje zaledwie 15 minut spaceru dziennie niezależnie od pogody. Promienie słoneczne mają bowiem tę właściwość, że przenikają przez chmury i odbijają się od różnych powierzchni. Nie musimy więc wystawiać malucha na bezpośrednie działanie słońca.
Jak chronić dziecko przed słońcem: to musisz wiedzieć
- Dziecko do 6 miesięcy nie powinno w ogóle przebywać na słońcu. Wiedza rodziców, jak chronić dziecko przed słońcem jest w tym wieku bardzo ważna. Jego skóra jest zbyt wrażliwa aby aplikować faktor słoneczny i nie posiada jeszcze melaniny - ochronnego pigmentu. Zaleca się aby spacerować z dzieckiem przed godziną 10.00 rano lub po godzinie 16.00.
- Dziecko między 6. a 12. miesiącem życia może przebywać na słońcu do 15 minut dziennie, przy użyciu na skórę fotoprotektora SPF 50+. Zdecydowanie jednak unikajmy przebywania z nim na słońcu w czasie największego napromieniowania, a więc między 11.00 a 15.00 godziną.
- Dziecko w wieku od 1 roku do 3 lat może przebywać na słońcu do 20 minut dziennie z ochroną SPF 50 + lub SPF 40.
- Dziecko powyżej 4 lat może przebywać około godziny na słońcu, ale z ochroną SPF 30. Starsze dzieci trudno utrzymać w cieniu przez całe lato. Z uwagi na ruchliwość i nieprzewidywalność maluchów zaleca się przed każdym wyjściem z domu pokryć wszystkie obnażone części ciała filtrem w wysokości SPF 15.
Jak chronić dziecko przed słońcem: o tym pamiętaj
- Aby chronić dziecko przed słońcem, niezależnie od wieku dzieci powinny być odpowiednio ubrane i zabezpieczone przed słońcem. Lekkie przewiewne ubranie powinno zakrywać nogi i ręce, a głowę nakrycie z szerokim rondem.
- Wózek dla maleństwa zawsze osłaniajmy budką. Powinna być ona przewiewna. Przy starszym dziecku stosujmy parasolką.
UWAGA! Nigdy nie zakrywamy wózka kocykiem lub pieluszką! W upalny dzień temperatura w jego wnętrzu dojdzie do 40 stopni, a dziecko może dostać udaru!
- Nie stosujmy silniejszej ochrony niż mamy wskazaną. Preparaty nie dodają większego zabezpieczenia, a fundują dzieciom niepotrzebną dodatkową dawkę chemii. Wielu pediatrów uważa, że dla dzieci ogólnie lepsze są filtry fizyczne oparte na tlenku cynku lub dwutlenku tytanu, które pokrywają skórę ochronną warstwą niż chemiczne, które wnikają w skórę i mogą powodować alergie i podrażnienia.
- Dzieci powinny od najmłodszych lat nosić okulary przeciwsłoneczne. Dla niemowląt można dostać specjalne okulary na gumkach.
- Filtry chemiczne muszą być aplikowane minimum 20 minut przed wyjściem na słońce, zaś każdy kosmetyk musi być po dwóch godzinach uzupełniany kolejną dawką.
- Balsam przeciwsłoneczny nie może być przeterminowany, bo nie spełni swojej roli.
- Dobrą inwestycją jest zakup odzieży z filtrem UV, która dodatkowo chroni wrażliwą skórę przed promieniami UVA przedostającymi się przez wiele typów tkanin.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Oparzenia słoneczne - domowe leczenie poparzenia>>
Słońce niebezpieczne dla dziecka?>>